Tbilisi

Tbilisi to obecna stolica Gruzji, zwana perłą Kaukazu. Ta fascynująca aglomeracja położona jest na pograniczu Europy i Azji na malowniczych wzgórzach Małego Kaukazu nad rzeką Kurą. Jest największym miastem w kraju, zamieszkuje ją ponad półtora miliona mieszkańców. Architektura tej metropolii harmonijnie łączy historię z nowoczesnością. Warto skosztować tu pysznej kuchni gruzińskiej w jakiejś przytulnej knajpce czy klimatycznym ogródku restauracji.

Stare Miasto

Jedną z największych atrakcji Tbilisi jest Stare Miasto. Jeśli mamy więcej czasu warto na spokojnie pospacerować po tutejszych wąskich i brukowanych uliczkach by samemu odkryć magię i urok tego miejsca; liczne misternie rzeźbione drewniane balkony, obrośnięte winoroślami dziedzińce czy stare kamieniczki. Bez wątpienia nasz wzrok przyciągnie niepowtarzalna krzywa Wieża Zegarowa autorstwa Salvadora Daliego – pełna barw i kolorów, pokryta pięknymi mozaikami. Na Starówce znajduje się również szereg budynków sakralnych Kościoła Prawosławnego na czele ze wzniesioną w VI wieku Katedrą Anczischati; obecne są również zachwycające meczety i synagogi.

Drewniany misternie rzeźbiony balkon na Starówce
Drewniany misternie rzeźbiony balkon na Starówce
Wieża Zegarowa projektu Salvadora Dali
Wieża Zegarowa projektu Salvadora Dali
Katedra Apczischati - najstarsza świątynia w Tbilisi
Katedra Apczischati – najstarsza świątynia w Tbilisi
Restauracyjne "ogródki" na Starym Mieście
Restauracyjne „ogródki” na Starym Mieście

Most Pokoju

Most Pokoju to futurystyczny most w samym centrum miasta nad rzeką Kurą. Z racji swojego niebywałego kształtu oraz stalowej i szklanej konstrukcji nazywany jest przez mieszkańców Mostem „Podpaską”. Łączy Starówkę z nowoczesną częścią Tbilisi.

Most Pokoju potocznie zwany "Podpaską"
Most Pokoju potocznie zwany „Podpaską”

Kolejka linowa nad miastem

Tuż za Mostem Pokoju znajduje się początkowa stacja kolejki linowej. Koniecznie trzeba wjechać nią na wzgórze skąd rozpościera się niesamowity widok na całe Tbilisi. Poza zachwycającą panoramą miasta na wzniesieniu znajdziemy również starożytną twierdzę – ruiny Zamku Narikala z III wieku oraz pomnik Matki Gruzji (Kartlis Deda). Alternatywnie na wzgórze można dojść pieszo nieco żmudną, ale za to malowniczą drogą. Cena biletu na kolejkę to zaledwie 1 lari (niecałe 2 zł).

Kolejka linowa nad Tbilisi
Kolejka linowa nad Tbilisi
Widok ze wzgórza na Tbilisi i Most Pokoju nad rzeką Kurą
Widok ze wzgórza na Tbilisi i Most Pokoju nad rzeką Kurą
Zamek Narikala na wzgórzu
Zamek Narikala na wzgórzu
Pomnik Matki Gruzji
Pomnik Matki Gruzji

Aleja Szoty Rustawelego

Warto również wybrać się na spacer Aleją Rustawelego. Jest to najdłuższa i najbardziej reprezentacyjna ulica Tblisi; ciągnie się od Placu Wolności przez 1,5 km do Placu Rewolucji Róż. Znajduje się przy niej wiele obiektów rangi państwowej: Parlament, Gruzińskie Muzeum Narodowe, kościół Kaszweti, Teatr, Opera, Galeria Malarstwa i Filharmonia. Ulica ta naprawdę tętni życiem: w licznych sklepach i luksusowych butikach kwitnie handel, mnóstwo tu urokliwych knajpek i restauracji, a także hosteli czy eleganckich hoteli. Na początku Alei przy Placu Wolności stoi Ratusz.

Ratusz miejski w Tbilisi na Placu Wolności
Ratusz miejski w Tbilisi na Placu Wolności
Teatr im. Rustawelego na Alei Rustawelego
Teatr im. Rustawelego na Alei Rustawelego

Tureckie łaźnie siarkowe

Tureckie łaźnie (banie) znajdziemy się w najstarszej dzielnicy miasta – Abanotubani, która z nich słynie. Działają one nieprzerwanie od wielu stuleci, pamiętając jeszcze czasy panowania Persów w VI wieku. Nawet sama nazwa miasta pochodzi od znajdujących się tu naturalnych gorących źródeł: Tbili – gorący. Specyficzny zapach siarki czuć czasami nawet z daleka, prowadzi on i unosi się nad charakterystycznymi ceglanymi kopułami łaźni. Szczególną uwagę zwraca niebieska łaźnia Orbelani, która dzięki fasadzie pokrytej mozaiką w orientalne wzory i wieżyczkami, przypomina perski meczet. W łaźniach znajdują się prysznice i baseny. Woda ma temperaturę 32 – 46 stopni Celcjusza, a zawarte w niej związki siarki dobrze wpływają m.in. na problemy z cerą. Banie to nie tylko atrakcja dla turystów, to także częsty punkt spotkań tutejszych Gruzinów.

Charakterystyczne ceglane kopuły łaźni siarkowych
Charakterystyczne ceglane kopuły łaźni siarkowych
Turecka łaźnia Orbeliani przypominająca meczet
Turecka łaźnia Orbeliani przypominająca meczet

Pomnik Lecha Kaczyńskiego

Pomnik naszego byłego prezydenta znajduje się skwerze na obrzeżach miasta. Sama lokalizacja, jak i wygląd samego pomnika nie robią specjalnego wrażenia, ale z pobudek patriotycznych można się tam udać.

Pomnika Lecha
Pomnik Lecha Kaczyńskiego w Tiblisi