Ushguli
Ushguli to gruzińska wioska znajdująca się w regionie Swanetia na wysokości 2200 m n.p.m., co czyni ją najwyżej położoną osadą w całej Europie. To wyjątkowe i wręcz legendarne miejsce , wpisane nota bene na listę światowego dziedzictwa UNESCO, bez dwóch zdać po prostu trzeba zobaczyć. Wycieczkę zaplanować najlepiej wiosną lub latem, gdyż w okresie jesienno-zimowym wioska, ze względu na silne opady śniegu, odcięta jest od reszty świata na prawie pół roku.
Ushguli znana jest ze średniowiecznych baszt mieszkalno-obronnych, które od XII wieku są w posiadaniu tych samych rodzin. Kamienne wieże pełniły funkcje domu, pomieszczenia gospodarczego oraz schronienia przed najazdami wrogów lub krwawymi zemstami innych rodów. Zimą na najniższym piętrze, często w jednym pomieszczeniu, mieszkali ludzie wraz ze zwierzętami. Najwyższe kondygnacje przeznaczone były do obrony przed nieprzyjaciółmi – wchodzono na nie po drabinach, które następnie wciągane były do góry. Tutejsi Swanowie uważani byli i są za jednych z najbardziej walecznych ludzi Gruzji. Wioska słynie również ze swoich zbiorów średniowiecznych ikon i krzyży, przechowywanych w znajdującej się na szczycie wzgórza kamiennej kaplicy. W środku kościółka Lamaria znajdziemy freski z XII wieku, które przykuwają uwagę przyjezdnych.
Z Ushguli rozpościerają się naprawdę piękne widoki na góry Wielkiego Kaukazu. Jego dumne ośnieżone szczyty oddają niezapomniane wrażenia; jak choćby najwyższa góry Gruzji – Szchara (5068 m n.p.m.) czy druga w kolejce – Uszba (4710 m n.p.m.). Wioska to również świetna baza wypadowa na trekking, warto zdobyć Lamalialesgora, Mafkreni czy lodowiec Inguri. Ushguli to również istny folwark zwierzęcy – widok zwierząt gospodarskich swobodnie spacerujących po osadzie, po łąkach, drogach czy na werandach nikogo tu nie dziwi. Z miejscowych oczywiście 🙂 Spotkać można najczęściej krowy, świnie i kozy.