Uplisciche

Uplisciche („Skalna twierdza”) to najstarsze i największe skalne miasto w Gruzji, Położone jest na wschodzie kraju, zaledwie kilkanaście kilometrów od rodzinnego miasta Stalina – Gori. Zbudowane zostało na wysokim i skalistym brzegu rzeki Kury (Mtkvari), skąd rozpościerają się wyjątkowo malownicze górskie krajobrazy.

Początki istnienia Uplisciche sięgają V wieku p.n.e., czyniąc je jedną z najstarszych osad w Gruzji. Prace budownicze trwały aż do późnego średniowiecza, toteż z racji upływu czasu architektura miasta też się zmieniała – jest połączeniem wpływów pogańskich i chrześcijańskich. Przez wiele lat Uplisciche stanowiło bezpieczne schronienie przed najazdami nieprzyjaciół – głównie Arabów i Mongołów. Szacuje się, iż w latach świetności Uplisciche tętniło życiem i zamieszkiwane było przez około 20 tysięcy ludzi, a w średniowieczu przebywał tu nawet król wraz z dworem. Miasto pełniło funkcje: obronną, polityczną, miejską i religijną. Z czasem jednak ludność przeniosła się do bardziej cywilizowanych miast tj. Tbilisi czy Mcchecy. Dziś miasto jest zupełnie opuszczone.

Kompleks Uplisciche podzielony umownie na 3 części: północną, środkową i południową jest naprawdę pokaźnych rozmiarów – łącznie zajmuje powierzchnię około 8 hektarów! Można chodzić i zwiedzać dosłownie wszystko – wykute w skałach liczne pomieszczenia i budynki i przemierzać łączące je tunele i ścieżki. Bilet wstępu kosztuje jedynie 5 lari.

Skalne miasto Uplisciche
Wykute w skałach miasto Uplisciche we wschodniej Gruzji
Uplisciche wraz z malowniczym widokiem na pola i góry
Niesamowite skalne miasto Uplisciche, w tle malowniczy widok na pola i góry
Uplisciche powstawało na przestrzeni kilkuset lat
Uplisciche powstawało na przestrzeni kilkuset lat