David Garedża

David Garedża to kompleks prawosławnych monastyrów położonych na półpustynnych stokach góry Garedża w regionie Kachetia. Część budowli leży na terenie Azerbejdżanu, dlatego też David Garedża jest punktem spornym pomiędzy tymi państwami. Trekking do klasztorów wiedzie przez malownicze stepy, płaskowyże i wzniesienia – warto przeznaczyć na niego ok. 3-4 godzin (wraz ze zwiedzaniem) i koniecznie wziąć porządne pełne buty, nakrycia głowy i dużo wody.

Początki kompleksu sięgają VI wieku – jego założycielem był syryjski mnich David, który naturalną jaskinię, w której mieszkał przemienił w pierwszy monastyr. Był uważany za jednego z największych krzewicieli chrześcijaństwa na terenie dzisiejszej Gruzji. W ciągu wieków przybywało uczniów i mnichów, i wykuwano w skałach coraz więcej klasztorów; powstały też systemy służące do gromadzenia wody. W środku kościoły zdobione były misternie wykonanymi, barwnymi freskami – nic dziwnego, że są one dzisiaj uznane za światowe dziedzictwo. David Garedża jest miejscem niezwykłym – pełnym zadumy, ciszy i spokoju. Obecnie nadal mieszka tu kilku mnichów.

Zespół klasztorny David Garedża wykuty częściowo w skale
Zespół klasztorny David Garedża wykuty częściowo w skale
Zdobiące wnętrza monastyrów kolorowe freski
Zdobiące wnętrza monastyrów kolorowe freski

Po zwiedzeniu świątyń i dziedzińca warto wejść na szczyt stoku – rozpościera się stąd zdumiewający widok na bezkresne azerskie pustkowia. Podczas trekkingu można wypatrzeć jaszczurki, a czasem też spotkać żółwie czy węże. Ponadto co roku na terenie kompleksu organizowany festiwal ludowy „Garedżoba”, który zrzesza wielu Gruzinów oraz turystów.

Widok ze szczytu góry Garedża - zdumiewające bezkresne pustkowia Azerbejdżanu
Widok ze szczytu góry Garedża – zdumiewające bezkresne pustkowia Azerbejdżanu