Vardzia
Vardzia to niezwykłe skalne miasto wykute w XII wieku w miejscami niemal pionowej piaskowcowej skale na wysokości 1300 m n.p.m. na zboczu góry Eruszeli. Miasto miało 13 kondygnacji i mieściło się w nim ponad 3 tysiące połączonych korytarzami komnat mogących pomieścić nawet do 60 tysięcy ludzi. W starożytności było to bardzo ważne gdyż kompleks skalny służył jako schronienie przed najazdami Mongołów. Był twierdzą, zawierał salę tronową i klasztor. Dzięki położeniu w pobliżu rzeki Kura udało się zainstalować skomplikowany system irygacyjny nawadniający tarasowe pola uprawne. Nawet strome zbocza były wykorzystywane pod uprawę winorośli czy drzew owocowych. Do warownego miasta prowadziły tajne przejścia ukryte za skałami. Niestety pod koniec XIII wieku miało miejsce trzęsienie ziemi, które zniszczyło 2/3 miasta: m.in. przednią ścianę odkrywając liczne komnaty oraz doszczętnie sieć nawodnień.
Całe skalne miasto Vardzia wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Do zwiedzania udostępnionych jest 300 komnat oraz klasztor. Podczas poruszania się licznymi korytarzami i w górę, i w dół warto się wyposażyć w latarkę, gdyż znacznie ułatwia wędrówkę. Można również spotkać tu kilku mnichów, którzy po dziś dzień opiekują się tym miejscem oraz znajdującym się tu kościołem. Przed wejściem do miejsca świętego obowiązuje restrykcyjny strój: długie spodnie dla mężczyzn i spódnice dla kobiet (do wypożyczenia są chusty, którymi należy się przepasać).
Cena biletu do skalnego miasta to jedynie 3 lari (około 5 zł), więc tyle co nic w porównaniu z niebywałym urokiem i mistycyzmem tego miejsca. Nocleg możliwy na polu namiotowym lub w hoteliku. Niewątpliwie atrakcją pola namiotowego jest basen siarkowy, w którym można doświadczyć odprężającej po skalnej „wspinaczce” kąpieli w ciepłych wodach mineralnych (woda ma około 40 stopni).