Gruzińskie plaże

Sezon letni na gruzińskim wybrzeżu Morza Czarnego zaczyna się już pod koniec maja tudzież na początku czerwca. Przyjemnie ciepła woda utrzymuje się od połowy czerwca aż do końca września.

Najpopularniejszą plażą w Gruzji jest kamienista plaża w Batumi. Zamiast oczekiwanego drobnego żwirku przeważają tu jednak dość spore kamienie, także warto wyposażyć się w materac czy leżak. Kurort słynie z długiej pięknej nadmorskiej promenady długości około 8 kilometrów, a także wielu dyskotek, klubów, restauracji, kawiarni i sklepików – niewątpliwie jest to centrum rozrywki i życia nocnego. Zachęcamy by pozwiedzać samo miasto, które jest swego rodzaju zlepkiem kontrastów – bieda i tandeta na porządku dziennym przeplatają się z nowoczesnością i bogactwem. Za Batumi jest również ogród botaniczny, w którym można spacerując spędzić urokliwie cały dzień wśród przyrody. Pogoda nad wybrzeżem Morza Czarnego jest bardzo zmienna i niestabilna – raz słońce, raz deszcz. Klimat subtropikalny nawet latem generuje spore opady. Gdy jest deszczowo kurort momentalnie pustoszeje.

Plaża w Batumi
Plaża w Batumi

Bardzo chętnie uczęszczana jest również plaża w Kobuleti. Z roku na rok przybywa na tej kamienistej plaży wielu turystów. Będąc na miejscu warto odwiedzić Park Narodowy Kintriszi (Kintrishi) by pospacerować, ujrzeć piękne wodospady czy poznać bliżej gruzińską faunę czy florę. Warto również zwiedzić znajdującą się za miastem twierdzę Petra, z której szczytu rozpościerają się zapierające dech w piersiach widoki na wybrzeże Morza Czarnego.

Plaża w Kobuleti
Plaża w Kobuleti

Rzadziej uczęszczanym miejscem jest plaża w Shekvetili. Nietypowo jest to plaża piaszczysta, z charakterystycznym, drobnym, czarnym piaskiem. Mimo, iż w okolicy wybudowano już parę hoteli i hotelików, ta część wybrzeża nadal jest dość kameralna.

Zachęcamy odwiedzić również kamienistą plażę w Gonio. Zaraz przy niej znajduje się zabytkowy, rzymski zamek, który będąc na miejscu po prostu trzeba zwiedzić. Dużym plusem jest tu nieskazitelnie czysta woda i mniejsza ilość turystów niż na plażach w Batumi czy Kobuleti.

Ruiny zamku w Gonio
Ruiny zamku w Gonio