Mestia

Mestia jest stolicą Górnej Swanetii i wraz z nią widnieje na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Położona malowniczo u stóp majestatycznej Uschby (4710 m n.p.m.) jest jednym z najpiękniejszych miasteczek Kakazu. Z niej roztacza się niesamowity widok na kaukaskie szczyty, m.in. na najwyższą górę Gruzji Szacharę (5068 m n.p.m.).

Kiedyś nieco zapomniana i dzika dziś Mestia przeżywa budowlany rozkwit – rekonstruowane są domy, kamienice, drogi, chodniki. Dodatkowo pojawia się nieco kontrowersyjna architektura imitująca alpejskie kurorty. Z drugiej strony można doświadczyć tu iście sielankowych i wiejskich widoków np. spotykając stada krów, pasących się czy chodzących ulicami miasta.

W mieście największą atrakcją są charakterystyczne dla Swanetii średniowieczne baszty mieszkalno-obronne. Mają zwykle ok. 20-25 metrów i składają się z trzech kondygnacji – swego czasu pełniły role obronne, gospodarcze i mieszkalne. Zimą cała rodzina, nierzadko licząca blisko 20 osób, aby było cieplej wraz ze zwierzyną, mieszkała na dole. Warowne wieże zapewniały schronienie przed nieprzyjaciółmi, często przed skłóconymi i walczącymi ze sobą rodami. Dzisiaj to już tylko historia. Nocą kamienne baszty są podświetlane co dodaje Mestii wyjątkowości i uroku.

Malowniczo położona Mestia, w samym sercu Kaukazu
Malowniczo położona Mestia, w samym sercu Kaukazu
Charakterystyczne średniowieczne wieże mieszkalno-obronne
Charakterystyczne średniowieczne wieże mieszkalno-obronne
Wyjątkowy widok Mestii nocą
Wyjątkowy widok Mestii nocą