Mccheta

Mccheta to jedno z najstarszych miast Gruzji; dawna, starożytna stolica kraju. Znajduje się zaledwie kilkanaście kilometrów od Tbilisi, skąd można dojechać autostopem, marszrutką lub po prostu taksówką. Zabytki historyczne Mcchety zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a samo miasto, z uwagi na postępujące niszczenie murów oraz fresków, na Listę Dziedzictwa Zagrożonego UNESCO.

Sweti Cchoweli

Najważniejszym obiektem koniecznym do zwiedzenia jest katedra Sweti Cchoweli, co w tłumaczeniu oznacza Drzewo Życia. Wybudowana w XI wieku, od kilkuset lat stanowiła miejsce koronacji i wiecznego pochówku gruzińskich władców. Do dnia dzisiejszego jest siedzibą najwyższych władz Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego. Katedra znajduje się w pięknie odrestaurowanym centrum miasta, obok urokliwych knajpek i tradycyjnych restauracji.

Słynna katedra Sweti Cchoweli (Drzewo życia)
Słynna katedra Sweti Cchoweli (Drzewo życia)

Monastyr Dżwari

Drugim punktem wycieczki jest położony na wzgórzach Mcchety niewielki kamienny kościółek z VI wieku – Monastyr Dżwari. Ze wzniesienia rozciąga się przepiękna panorama na na całe miasto, rzekę Kurę i okolice.

Monastyr Dżwari na wzgórzu Mcchety
Monastyr Dżwari na wzgórzu Mcchety