Kutaisi

Kutaisi to drugie co do wielkości miasto Gruzji i jedno z najstarszych na świecie.  Jest siedzibą gruzińskiego parlamentu. Kilkanaście kilometrów za miastem znajduje się lotnisko, które oferuje tanie połączenia lotnicze z wieloma polskimi miastami: Warszawą, Wrocławiem, Gdańskiem czy Katowicami. Niestety obecnie Kutaisi jest nieco zaniedbane, ale z zważywszy na napływ turystów z roku na rok miasto pięknieje. Z ciekawostek: to rodzinne miasto Katie Melua.

Katedra Bagrati

Monumentalna Katedra Bagrati została wybudowana w XI wieku na wzgórzu Ukimerioni tuż nad brzegiem rzeki Roni. Do niedawna wpisana była na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jednak zmieniło to się za sprawą przeprowadzonej przez Gruzinów klika lat temu renowacji wbrew zaleceniom UNESCO. Wstawione zostały szklano-metalowe konstrukcje, które naruszają historyczną autentyczność budowli, ale mimo kontrowersji i tak robią wrażenie. To kolejny przykład gruzińskiego połączenia historii z nowoczesnością.

Katedra Bagrati w Kutaisi
Katedra Bagrati – najcenniejsza budowla sakralna w Kutaisi

Monastyr Gelati

Kolejnym zabytkiem wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO jest klasztor Gelati, pochodzący z XII wieku. Wzniesiony został za miastem w miejscowości Imeretia na wzgórzu, z którego roztacza się wspaniały widok na góry Kaukaz. Znajdowała się w nim Akademia, która skupiała najlepszych naukowców, filozofów i teologów. Dzięki temu monastyr stał się jednym z głównych intelektualnych, ale i kulturalnych ośrodków w Gruzji. Wnętrze klasztoru Gelati zdobią piękne średniowieczne freski, które zachowały się w nadzwyczaj dobrym stanie do dnia dzisiejszego. Pamiętajmy, że przed wejściem do budowli sakralnych należy mieć zakryte nogi, a kobiety dodatkowo włosy.

Monastyr Gelati wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO
Monastyr Gelati, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO
Jeden z fresków zdobiących wnętrze klasztoru Gelati
Jeden z fresków zdobiących wnętrze klasztoru Gelati

Fontanna Colchis

W samym centrum Kutaisi na Placu Agmaszenbeli (Placu Centralnym) znajduje się wyjątkowa fontanna. Zdobią ją złote figurki w kształcie zwierząt: m.in. koni, baranów, tygrysów. Pomiędzy nimi siedzi tamada (gruziński mistrz ceremonii podczas tradycyjnej supry), który trzyma róg pełen wina i wita przybywających gości. Dzięki swojemu fantazyjnemu wyglądowi Fontanna Colchis stanowi jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Kutaisi.

Fontanna Colchis na Placu Centralnym w Kutaisi
Fontanna Colchis na Placu Centralnym w Kutaisi