Sighnaghi

Sighnaghi jest uroczym, niewielkim miasteczkiem malowniczo położonym na wzniesieniu w samym sercu Kachetii. Sighnaghi otrzymało romantyczny tytuł „miasta miłości”, co działa jak magnes na turystów i zakochane pary. Mimo to jest tu nadal spokojnie i cicho.

Warto wybrać się na dłuższy spacer wąskimi brukowanymi uliczkami by nasycić zmysły niezwykłą atmosferą tego miejsca. Raczej nie przejdziemy obojętnie obok wyjątkowej, kamiennej architektury domów i kamienic i pięknie zdobiących je rzeźbionych drewnianych balkonów. Spacerując stromymi uliczkami można natknąć się również na stoiska z rękodziełem i lokalnymi gruzińskimi specjałami. Gospodarka miasta opiera się głównie na produkcji kachetyjskich win i tradycyjnych dywanów – tych wyrobów więc na pewno tu nie zabraknie. Będąc w temacie wina należy wspomnieć, że jesienią w mieście odbywa się festiwal wina, który przyciąga zagranicznych, jak i lokalnych smakoszy tego trunku.

Miasto otaczają XVIII wieczne mury obronne, z których rozciągają się cudowne widoki na rozległą Dolinę Alazani i krainę winem płynącą – Kachetię. W Sighnaghi znajdują się dwie prawosławne cerkwie: Świętego Szczepana oraz Świętego Jerzego. Niedaleko miasta jest monastyr Bodbe z relikwiami Świętej Nino (apostołki i patronki Gruzji), który jest miejscem pielgrzymek.

Malowniczo położone "miasto miłości" - Sighnaghi
Malowniczo położone „miasto miłości” – Sighnaghi
Spokojne brukowane uliczki Sighnaghi, kamienna architektura i piękne balkony
Spokojne brukowane uliczki Sighnaghi i piękne drewniane balkony
Stoisko z wyrabianymi tradycyjnymi kachetyjskimi dywanami
Stoisko z tradycyjnymi kachetyjskimi dywanami