Gori

Gori leży we wschodniej Gruzji, niedaleko skalnego miasta Upliscyche. Gori kojarzone jest przede wszystkim z Józefem Stalinem, gdyż to miejsce jego urodzenia; tu także chodził do szkoły. W centrum miasta, w parku nazwanym jego imieniem, jest monumentalne Muzeum Stalina, w którym znajdują się liczne przedmioty i eksponaty poświęcone jego osobie. W zielonym skwerze znajduje się również dom rodzinny gruzińskiego dyktatora, który został zrekonstruowany i oddany do zwiedzania. Można również zobaczyć zabytkowy pancerny wagon, którym podróżował Stalin.

Rodzinny dom Stalina oddany do zwiedzania
Rodzinny dom Józefa Stalina oddany do zwiedzania
Pancerny wagon Stalina, którym podróżował po całym świecie
Pancerny wagon Stalina, którym podróżował po całym świecie

Co ciekawe, przed miejskim ratuszem jeszcze do niedawna (do 2010 roku) stał sześciometrowy pomnik Józefa Stalina. Dwukrotnie próbowano go zburzyć w latach pięćdziesiątych i osiemdziesiątych, jednak mieszkańcy miasta na tyle skutecznie protestowali, że nie doszło to do skutku. Ostatecznie w 2010 roku pomnik został usunięty przez władze miasta i ma być przeniesiony do muzeum. Można odnieść nieodparte wrażenie, że Gori traktuje historię wybiórczo i mimo wszystko jest dumne z wielkiego przywódcy ZSRR. Główna ulica miasta to jakże by inaczej – Stalin Avenue.

Najstarszą częścią miasta jest położona na skalistym wzgórzu twierdza, której początki sięgają prawdopodobnie jeszcze czasów antycznych. Ze średniowiecznych ruin można podziwiać panoramę miasta i okolic. Twierdza została znacznie zniszczona podczas trzęsienia ziemi w 1920 roku. U podnóża ruin znajdują się posągi ośmiu wielkich żołnierzy stojących w okręgu, które pierwotnie stały przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Tbilisi.

Starożytne ruiny Twierdzy Gori i panorama miasta
Starożytne ruiny Twierdzy Gori i panorama miasta