Dolina Truso

Niedaleko miasteczka Stepancminda i Kazbeku leży najpiękniejsza dolina Gruzji – Dolina Truso. Słynie ona z żywo zielonych rozległych polan, mineralnego jeziora i źródeł wód mineralnych o zadziwiających kolorach ze względu na znaczną zawartości siarki. Ta cudowna kraina zdecydowanie najlepiej wygląda wiosną i latem skąpana w soczystej zieleni łąk (zimą jest niedostępna). Zachęcamy by Dolinę Truso eksplorować na pieszo. Trekking wiedzie 22 kilometrową drogą (w obie strony) – od kanionu Kasara przez opuszczone wioski i dwa monasyry, a kończy na twierdzy Zakagori.

Dolina Truso wraz z malowniczo kolorowymi mineralnymi źródłami
Piękna Dolina Truso wraz z malowniczo kolorowymi mineralnymi źródłami

Początkowy odcinek doliny jest stosunkowo wąski – to właśnie czerwonawy kanion Kasara. Są w nim nietypowe bazaltowe słupy, urocze małe wodospady i źródło rzeki Terek, która zwinnie wije się wzdłuż doliny. Za kanionem dolina znacznie się poszerza odsłaniając spektakularne wysokogórskie krajobrazy. Tutaj, na wysokości ponad 200 m n.p.m., funkcjonuje nawet niewielka kawiarenka, aczkolwiek tylko w lecie. Niedaleko niej znajduje się małe jeziorko mineralne (albano Mineral Lake). Koniecznie trzeba zobaczyć wyłaniające się pod drodze znane trawertynowe tarasy. Ponadto odwiedzić można malownicze, aczkolwiek często opuszczone wioski, a w nich charakterystyczne kamienne baszty obronne. Mogą tu nieco straszyć opuszczone domy i ruiny dawnych budowli. Z drugiej strony wiosną i latem ziemia ta przyciąga pasterzy, którzy budują tu tymczasowe obozy by wypasać stada owiec i krów (czasem pokonują nawet kilkaset kilometrów by tu dotrzeć). Zwierzyny pilnują potężne owczarki kaukaskie, które czasem podlatują wyżebrać coś do jedzenia. Na pastwiskach można również dojrzeć pasące się konie i pojedyncze osły.

Wypas owiec na soczysto zielonej łące Doliny Truso na tle wysokogórskiego krajobrazu.
Wypas owiec na soczysto zielonej łące Doliny Truso, w tle piękny wysokogórski krajobraz
Słynne trawertyny w Dolinie Truso (porowate skały osadowe)
Słynne trawertyny w Dolinie Truso (porowate skały osadowe)
Opuszczona wieża na wzniesieniu Doliny Truso
Opuszczona wieża mieszkalno-obronna na wzniesieniu Doliny Truso

Dolina Truso od północy graniczy z Osetią Południową, gdzie stacjonuje wojsko. Obok bazy wojskowej są ruiny twierdzy Zakagori, na którą jeszcze można wejść. Dalej już nie. Uwaga, nie wolno robić zdjęć wojskowym.