Batumi

Batumi to najbogatsze i drugie co do wielkości miasto w Gruzji; ma ponad 150 tysięcy mieszkańców. Położone jest na wybrzeżu Morza Czarnego, posiada kamienistą plażę miejską i piękną nadmorską promenadę. Batumi jest zlepkiem niebywałych kontrastów – z jednej strony znajdują się tu bardzo biedne osiedla w typie „slumsów”, stare postradzieckie budynki czy sypiące się kamienice, a z drugiej nowoczesna zachwycająca, ale i zadziwiająca architektura, ekskluzywne wille, hotele, restauracje, kasyna. Wiele budynków jest aż nazbyt błyszczących, pozłacanych, przekoloryzowanych, co nierzadko daje efekt odwrotny od zamierzonego – zamiast namiastki luksusu – kicz i tandetę. Niewątpliwie Batumi jest jedyne w swoim rodzaju.

Widok na centrum i wybrzeże Batumi
Widok na centrum i wybrzeże Batumi
Przykład zadziwiającej architektury miasta
Przykład zadziwiającej architektury miasta

Bulwar nadmorski

Koniecznie będąc w Batumi trzeba przespacerować się tutejszym wyjątkowo długim nadmorskim bulwarem – ciągnie się przez 8 kilometrów! Na tej nietypowej promenadzie zajdziemy wiele zadziwiających rzeźb i budowli: m.in. czerwony diabelski młyn, wieżę gruzińskiego alfabetu przypominającą spiralę DNA czy ruchomy pomnik miłości. Nocą większość atrakcji jest barwnie podświetlona. Warto też wybrać się na stary port rybny, gdzie dostaniemy świeże ryby. Można też poprosić kucharza by je nam przyrządził na miejscu.

Diabelski młyn i ruchomy pomnik miłości na nadmorskiej promenadzie Batumi
Diabelski młyn i ruchomy pomnik miłości na nadmorskiej promenadzie Batumi
Architektura wybrzeża Batumi, widoczna spiralna wieża gruzińskiego alfabetu
Nowoczesna architektura wybrzeża, widoczna spiralna wieża gruzińskiego alfabetu

Piazza Batumi, Plac Europy

Piazza Batumi to jeden z najpiękniejszym placów miejskich w całej Gruzji. Przyrównywany jest czasem do placu świętego Marka w Wenecji. Z wieży zegarowej o godzinie 18 wybrzmiewa tu gruziński hymn „Tavisupleba” („Wolność”). Na Starówce warto również odwiedzić bardzo popularny i pięknie odrestaurowany Plac Europy. Uwagę przykuwa znajdujący się tu pełen przepychu pomnik księżniczki Medei z greckiej mitologii.

Piazza Batumi
Piazza Batumi
Plac Europy, po prawej widoczny pomnik Medei
Plac Europy, po prawej widoczny pomnik Medei

Ogród botaniczny

Na północ od Batumi znajduje się przepiękny ogród botaniczny, posiadający około 100 hektarów. Rośnie tu zróżnicowana roślinność m.in. subtropikalna; a wyjątkowe zielone okazy z całego świata urzekają niejednego turystę. Wstęp kosztuje 8 lari.